Pszczelarstwo, to jedna z najbardziej interesujących dziedzin gospodarki człowieka – zawsze nowa, pasjonująca, zmuszająca do myślenia. Spośród całego świata owadów, z którymi człowiek ma do czynienia, pszczoły są jedynymi wykorzystywanymi przez niego tak wszechstronnie. Praca przy pszczołach nie jest łatwa, wymaga czasu, cierpliwości, sumienności, a jednocześnie jest oderwaniem się od codzienności, szarości i trosk zawodowych, zwłaszcza dla ludzi spoza rolnictwa. Daje też odprężenie, stanowi czynny wypoczynek, umożliwia kontakt z naturą i zmusza do przebywania na świeżym powietrzu. Wkraczamy w świat, który trzeba ciągle poznawać od nowa, w którym czujemy się ważni i niezastąpieni. Toteż pszczelarstwem interesują się i zajmują ludzie niemal wszystkich zawodów: robotnicy, urzędnicy, rolnicy, rzemieślnicy, nauczyciele, prawnicy, lekarze itp…

Również na ziemi przysuskiej znaleźli się pasjonaci i miłośnicy pszczelarstwa, którzy w 1957 roku założyli Koło Pszczelarskie, a pierwszym Prezesem koła został Franciszek Siudek. Następnie tę funkcję pełnili: Jan Małecki, Józef Czyżykowski, Bolesław Rojek, Tadeusz Głowacki, Ryszard Będkowski, Kazimierz Cieślak, Zbigniew Szczytowski, Stanisław Jakubczyk. Wymienieni prezesi Koła Pszczelarskiego wraz z zarządami na niwie organizacyjnej działali bardzo prężnie, co zaowocowało powstaniem Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej. We wrześniu 2013 roku Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w KRS w Warszawie, jako samodzielna jednostka posiadająca osobowość prawną.

Prezesem Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej został Kazimierz
Cieślak.

W skład zarządu weszli:

  • wiceprezes – Zbigniew Szczytowski
  • wiceprezes – Tomasz Kopania
  • skarbnik – Stanisław Jakubczyk
  • sekretarz – Edward Ciecierski
  • członek – Marek Głogowski
  • członek – Andrzej Wrzesień
  • Prezes wraz z zarządem działa do dnia dzisiejszego.

Dnia 25.09.2021 roku skład zarządu się zmienił:
Odszedł Pan Edward Ciecierski, a dołączyli Kazimierz Strzemecki i Krzysztof Wrzesień.

Przez te wszystkie lata działacze organizowali liczne wycieczki krajoznawcze, imprezy integracyjne, szkolenia, zebrania organizacyjne, spotkania z władzami samorządowymi, przez co pomiędzy członkami Stowarzyszenia powstała nić koleżeństwa i przyjaźni. Za swoje zaangażowanie i poświęcenie wyróżniający się pszczelarze byli nagradzani dyplomami i odznaczeniami.

29.08.2018 roku w Urzędzie Notarialnym w Przysusze Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej weszło w posiadanie obiektu “Kamienna Góra” przy ul. Przemysłowej 24.

Obecnie Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej skupia osiemdziesięciu pszczelarzy, którzy posiadają około 2500 rodzin pszczelich. Członkowie Stowarzyszenia mieszkają na terenie pięciu powiatów: grójeckiego, opoczyńskiego, szydłowieckiego, radomskiego i przysuskiego oraz w Łodzi i Warszawie.